Powstanie Orkiestry

Orkiestra Reprezentacyjna SGGW powstała w 2007 r. 7 listopada odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dla osób chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu.

Powstanie Orkiestry było inicjatywą studentów, a ważną rolę w jej powstaniu pełnił Rafał Duda (ówczesny przewodniczący Samorządu Studentów SGGW) oraz Dawid Olewnicki (także działacz RUSS SGGW). Dyrygentem Orkiestry został Łukasz Wojakowski.

Regularne czynne próby Orkiestry rozpoczęły się w marcu 2008 r., natomiast pierwszy publiczny koncert odbył się 16 maja 2008 r. podczas Dni SGGW.

Uroczystej inauguracji Orkiestry dokonał ówczesny J. M. Rektor SGGW prof. dr hab. Tomasz Borecki wraz z Panią Prorektor prof. dr hab. Krystyną Gutkowską.

W momencie powstania Orkiestra była pierwszą w Warszawie i trzecią w Polsce amatorską dętą orkiestrą akademicką.

Sala prób Orkiestry

Początkowo próby Orkiestry odbywały się w Sali budynku Auli Kryształowej SGGW.

Na wiosnę 2008 r. Orkiestra otrzymała swoją siedzibę – salę w przybudówce akademika Feniks.

Sala ta pełniła funkcję sali prób aż do 2015 r. kiedy to siedziba Orkiestry została przeniesiona do przybudówki akademika Adara.

W 2017 r. odbył się generalny remont przybudówki akademika Adara i jej pełne przystosowanie do pełnienia funkcji sali prób Orkiestry.

Dyrygenci Orkiestry

Od początku istnienia Orkiestry, przez siedem lat, do marca 2015 r. funkcję dyrygenta Orkiestry pełnił Łukasz Wojakowski.

Od marca 2015 r. funkcję dyrygenta Orkiestry przejął Tomasz Labuń.

Koncerty na Uczelni

Jednym z głównych zadań Orkiestry jest uświetnianie wydarzeń na terenie SGGW.

Na przestrzeni lat Orkiestra uświetniała takie uroczystości jak: Dni SGGW, Inauguracje Roku Akademickiego, konferencje naukowe, jubileusze, Bale Rektorskie, Juwenalia SGGW – Ursynalia i inne oraz organizowała swoje koncerty na uczelni m.in. coroczne Koncerty Noworoczne.

Koncerty poza Uczelnią

Oprócz koncertów na terenie uczelni, wraz z rozwojem naszego zespołu, zaczęliśmy koncertować także na zewnątrz uczelni, na imprezach kulturalnych w Warszawie i nie tylko.

Wystąpiliśmy m.in. w Galerii Porczyńskich, na koncertach w warszawskich kościołach oraz w Katedrze Warszawsko-Praskiej, podczas cyklu koncertów Muzyczne Lato na Ursynowie 2015, 2016, 2017 i 2018, podczas Europarady Orkiestr Dętych w Suchowoli w 2015 r., podczas premiery gry komputerowej Star Wars: Battlefront, na imprezach plenerowych na warszawskiej Pradze Północ oraz w Raszynie, oraz z cyklem koncertów na terenie Warszawy z autorskim repertuarem z okazji Roku Wisły 2017, na koncercie galowym konkursu kompozytorskiego Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020.

Grand Prix

Istotną datą w historii Orkiestry jest 16 czerwca 2013 r. Podczas XVII Mazowieckiego Przeglądu Orkiestr Dętych odbywającego się w warszawskiej dzielnicy Ursus, Orkiestra zdobyła Grand Prix festiwalu.

W 2018 r. Orkiestra ponownie wzięła udział w XXI edycji Przeglądu powtarzając sukces i ponownie zdobywając tytuł Grad Prix.

Zagraniczne festiwale

W sierpniu 2016 r. po raz pierwszy wyruszyliśmy za granicę. Wzięliśmy udział w 19. International Youth Band Festival odbywającym się w Grecji, w Sindos koło Salonik.

W 2018 r. ponownie odwiedziliśmy Grecję na 21. edycji International Youth Band Festival.

W 2019 r. wyruszyliśmy do Macedonii Północnej, gdzie wzięliśmy udział w odbywającym się w Ochrydzie 19. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Aleksander Macedoński.

Rebel Babel

Od 2016 r. Orkiestra bierze udział w projekcie Rebel Babel Ensemble łączącego melodie rapu z orkiestrami dętymi.

Razem z inicjatorem projektu – raperem L.U.C. oraz innymi artystami (m.in. Krystyną Prońko, Renatą Przemyk, Grubsonem, Anią Rusowicz, Bovską, Magdaleną Kumorek) wystąpiliśmy na scenach warszawskich – w Stodole, Teatrze Studio, Teatrze WARSawy, Teatrze Palladium, na festiwalu muzycznym Kazimiernikejszyn w Kazimierzu oraz Festiwalu Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim, a także podczas gali rozdania nagród Fryderyki 2017, na Wiankach nad Wisłą 2019 i w programie telewizyjnym Kulturalni.PL w TVP Polonia.

Bo Orkiestrę tworzą ludzie

Orkiestra to nie tylko próby i koncerty. Jesteśmy zespołem, który cechuje pozytywna energia i wyjątkowo towarzyska atmosfera.

Przyjaciółmi jesteśmy nie tylko na próbach i koncertach, ale także na co dzień, dlatego też razem świętujemy różne okazje – imieniny i urodziny naszych kolegów, święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Sylwestra, zdarzyło nam się także gościć na ślubach naszych koleżanek i kolegów z orkiestry 🙂

Orkiestra dziś

Jesteśmy akademicką orkiestrą koncertową.

Uświetniamy uroczystości odbywających się na terenie SGGW, a także reprezentujemy Uczelnię na zewnątrz. Można nas usłyszeć w ramach różnorodnych wydarzeń kulturalnych oraz koncertów estradowych w Warszawie i poza nią. Uczestniczymy także w krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, tworzymy własne programy artystyczne oraz chętnie włączamy się w ciekawe projekty muzyczne.

W naszym repertuarze przeważa szeroko rozumiana muzyka rozrywkowa, zarówno instrumentalna jak i wokalna. Współpracujemy z wieloma wokalistami. Występują z nami sławy polskiej sceny rozrywkowej, operowej i operetkowej, a także zdolni młodzi wokaliści chcący spróbować swych sił w wykonaniu utworów z „żywą” orkiestrą.